Stosowanie sterydów, a bezpieczeństwo życia – kontrowersje na temat anabolików

W czasach kultu ciała, wiele ludzi decyduje się na używanie tzw. sterydów, które mają na celu zwiększenie osiągnięcia doskonałej muskulatury. Jest dużo sporów wokół tego tematu, jako że sterydy to też leki. Ilustracją jest tu specyfik o nazwie Winstrol. Nazwa towarowa sterydu anabolicznego to Stanozolol. Obecnie jest najbardziej rozpowszechnionym preparatem dopingującym w świecie sportowców. Powszechnie wiadomo, że środek ten jest szkodliwy, stąd kontrowersyjność jego używania przez kulturystów.

dieta kulturystyczna

Autor: MattysFlicks
Źródło: http://www.flickr.com
Omawiany preparat ma cechy anaboliczne, a zatem takie, które umożliwiają tworzenie tkanek. Wspiera przemiany chemiczne, jakie zachodzą w tkance mięśniowej, przyspiesza przepływ wszystkich komponentów odżywczych i przyczynia się do zwiększenia syntezy białek. Skutkiem jest duży przyrost mięśni oraz siły. Masa mięśniowa jest pozbawiona tłuszczu i wody, stąd też określa się ją jako tzw. „suchy mięsień”.

Najważniejszym powodem używania sterydu jest ułatwiona możliwość wyrzeźbienia mięśni. W świecie medycyny ten preparat stosowany jest w przypadkach obrzęków naczynioruchowych, a Winstrol niweluje główne objawy schorzenia.

Bezpieczne aplikowanie tego sterydu wiąże się głównie z dozowaniem oraz z nieodzowną konsultacją u lekarza. Winstrol produkowany jest w tabletkach lub ampułkach, z jakich wykonuje się zastrzyki. Producent zaleca stosowanie sterydu w tabletkach regularnie w porcji 20-50 mg. Taka dawka krąży w organizmie przez 9 godzin. Z kolei zastrzyki powinny być robione co drugi lub co trzeci dzień w ilości 50 mg, bowiem taka ilość leku utrzymuje się do 48 godzin.

Nie trzeba zapomnieć, iż lek jest środkiem toksycznym, dlatego kiedy pojawią się objawy typu problemy z oddychaniem, opuchlizna twarzy czy języka oraz bezsenność, należy jak najszybciej odstawić lek (zobacz muzykoterapia) i skonsultować się z lekarzem. U kobiet ubocznym następstwem jest ujawnienie się drugorzędowych cech męskich na skutek zaburzeń hormonalnych wywierających wpływ na miesiączkowanie.

Kulturystka

Autor: Joel Nilsson Nelson
Źródło: http://www.flickr.com
Niewątpliwie zażywanie preparatów sterydowych jest mocno dyskusyjne, bowiem efekty uboczne nieraz przerastają efekty pożądane. Z drugiej strony, entuzjaści przekonują, że odpowiednie dawki oraz osłona wątroby, jaka jest wystawiana na uszkodzenie, pozwala na bezproblemowe używanie środka. Decyzję o braniu anabolików każdy musi podjąć samodzielnie.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: ,